SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

(w przypadku, gdy ma odbyć się tzw. ślub konkordatowy)

1. Termin ślubu

Narzeczeni powinni wcześniej zarezerwować termin ślubu w kancelarii parafialnej lub w zakrystii. Narzeczeni zobowiązani są również do tego, aby uczestniczyć w kursie przedmałżeńskim. Jest obowiązkiem narzeczonych zadbać o to odpowiednio wcześniej.

2. Formalności kancelaryjne – przynajmniej 3 miesiące przed ślubem

Przed zgłoszeniem się do kancelarii, narzeczeni muszą uzyskać właściwe dokumenty.
• narzeczeni wspólnie udają się do Urzędu Stanu Cywilnego i stamtąd pobierają zaświadczenie do tzw. ślubu konkordatowego (ważne 6 m-cy);
• jeżeli któreś z narzeczonych było ochrzczone w innej parafii niż nasza, należy udać się do parafii chrztu i poprosić o metrykę chrztu i bierzmowania, zaznaczając, że jest ona potrzebna do ślubu;
• jeżeli oboje narzeczeni nie mieszkają na terenie naszej parafii, a ślub chcą zawrzeć w naszym kościele, przynoszą zezwolenie ze swojej parafii (albo od narzeczonego, albo od narzeczonej – tzw. substytucję lub licencję);
Zebrawszy wyżej wymienione dokumenty narzeczeni wspólnie przychodzą do kancelarii, aby spisać protokół i dać na zapowiedzi. Po tym spotkaniu, w dwie najbliższe niedziele wygłaszane są zapowiedzi (w przypadku, gdy jedna ze stron mieszka w innej parafii, ksiądz wystawia prośbę o wygłoszenie zapowiedzi w tamtej parafii).

3. Na 2-3 tygodnie przed ślubem

Do kancelarii może zgłosić się już tylko jedno z narzeczonych przynosząc potwierdzenie wygłoszenia zapowiedzi w innej parafii oraz dane świadków (imię, nazwisko, data urodzenia, wyznanie, adres zamieszkania).

4. W dniu ślubu

Świadkowie zgłaszają się w zakrystii kościoła na 15 minut przed ślubem, aby podpisać stosowne dokumenty. Przynoszą ze sobą: obrączki, zaświadczenia o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego z podpisanymi na ostatniej stronie spowiedziami.

Wszelkich szczegółowych informacji udzielamy osobom zainteresowanym bezpośrednio w kancelarii parafialnej.