Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

p.w. Św. Antoniego

… Zbudowana w 1913 roku w Rokitnie koło Błonia przeniesiona w 1948 do Starej Miłosnej …

 

Kościół NSPJ w Starej Miłośnie

 

Parafię erygował Kard. Aleksander Kakowski dnia 16 grudnia 1936 roku z części parafii Wiązowna, Okuniew i Zerzno. Dekret wszedł w życie z niem 1 stycznia 1937 r. Miejscowość założona w XIV w. jest jedną z najstarszych w okolicach Warszawy. W XIX w. władze carskie osiedlały tu osoby podczas walk. Pierwszy drewniany kościół spłonął podczas działań wojennych w 1944. Drugi zbudowany w 1913 roku, pierwotnie służył parafii Rokitno k. Błonia, a dzięki staraniom Ks. Stanisława Witkowskiego, w latach 1948 – 1950, był przewieziony w częściach i ustawiony na nowej posesji (ok. 300 m od poprzedniego spalonego, na ziemi kupionej od inż Drebeta); pracami kierował arch. Stanisław Marzyński. Jest to budynek w stylu nawiązującym do budownictwa podhalańskiego, drewniany, kryty gontem i przyozdobiony dwiema wieżyczkami. Poświęcił go Abp Stefan Wyszyński 6 sierpnia 1950 r. Przy kościele znajdują się kamienie dla uczczenia: żołnierzy WP, AK, WIN, NSZ, Szarych Szergów, prof. Kazimierza Dąbrowskiego, założyciela ośrodka w Zagórzu. Kryta gontem jest również dzwonnica znajdująca się z lewej strony kościoła. Blisko kościoła znajduje się grota Matki Bożej zbudowana dla upamiętnienia ogłoszenia dogmatu o wniebowzięciu Maryi, a także Krzyż Misyjny.

Odpust przypada na 13 czerwca – Św Antoniego


 

Skip to content