Wspólnota Św. Rodziny

… Ikona oparta na motywie Trójcy Świętej i Trójcy Niebieskiej…

swrodzina

Kompozycja Ikony oparta jest na motywie ‚‚Trójcy Ziemskiej” i Trójcy Niebieskiej. Motyw ten zbudowany jest na kształt krzyża wpisanego w koło. Ten kształt krzyża jest łatwo dostrzegalny. Jego pion z postacią Syna idzie ku Ojcu, którego dłoń wskazuje na Jezusa. Poziomą belkę tworzy rytm dłoni. Dłonie Jezusa dźwigają wszystko ku górze wskazując jednocześnie na Maryję i Józefa w geście ofiarowania. Dłonie Maryi i Józefa otaczające Jezusa chroniąc Go i eksponując.

HAGIOS OIKOS - Cała kompozycja pragnie przemówić prawdą o zamyśle Bożym wobec małżeństwa i rodziny. Zamysł ten opisują tu biblijne słowa hagios oikos – co w języku greki biblijnej oznacza zarazem Święty Dom, jak i Świętą Rodzinę.
Schody i kolumny wyobrażają świątynię, jednocześnie uobecniają Święty Kościół Chrystusowy - Jego Oblubienicę. Tu sakramentalna przynależność małżeńska jest obrazem stosunku Chrystusa do Kościoła.
Czytelność Ikony wyraża się również przez koloryt, który tutaj podkreśla wzajemne przenikanie rzeczywistości Bosko-ludzkiej.

Barwy złota żółta zarezerwowane są wyłącznie dla świata niewidzialnego i bóstwa, przedstawiają czystą światłość.
Czerwień występująca w sukni Matki Bożej posiada bogatą symbolikę wyrażającą obok miłości, piękna i młodości również zmaganie i walkę.
Suknię okrywa płaszcz koloru niebieskiego będącego barwą najbardziej niematerialną, oznacza nieskończoność, czynny na poziomie duchowym, prowadzi ducha po drodze wiary.
Połączenie koloru niebieskiego i żółtego daje zieleń występującą w Ikonie jako wielkie koło symbolizujące obecność Ducha Świętego. On jest tłem, w którym wszystko jest zanurzone dlatego On wszystkich ogarnia. Zieleń, czyli bóstwo złączone z tajemnicą życia Bożego, to także równowaga, pokój, życie, symbol odrodzenia duchowego, dlatego też tego koloru jest szata Św. Józefa.
Jest ona dopełniona przez fiolet płaszcza, barwę mówiącą o przesunięciu swoistego napięcia z tego, co wewnętrzne na to co zewnętrzne, z tego co biologiczne na to co duchowe.
Ikona ilustruje nie tyle wydarzenie historyczne, co misterium Rodziny Świętej.

„…i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci.”

Drogi Czytelniku!

Jeśli uważasz, że te słowa realizują się w Twoim życiu małżeńskim, serdecznie zapraszamy. Jeśli sądzisz, że w Twoim życiu małżeńskim jest „pozamiatane” i nic z tego już nie będzie, przyjdź koniecznie!

Na co zapraszamy?
Na tzw. dzień skupienia rodzin organizowany przez Ognisko Warszawsko-Praskie Wspólnoty Świętej Rodziny.

Co dzieje się w czasie takiego dnia skupienia?
Ramowy program dnia skupienia jest do ściągnięcia poniżej. Można by rzec: program jak program, nic nadzwyczajnego, żadnych fajerwerków. Jednak to nie jest prawda. Przez sakramenty, wspólną modlitwę, wymianę doświadczeń oraz radość bycia razem w sposób niewidzialny dokonują się widoczne cuda w rodzinach. Nam osobiście uczestnictwo w spotkaniach oraz wakacyjnych rekolekcjach

organizowanych przez Wspólnotę Świętej Rodziny pomogło spotkać Boga, który jest dawcą życia i miłości. Dzięki Niemu nie mamy wątpliwości, że małżeństwo to wspaniały projekt na życie, a jeśli w tym projekcie pojawią się „na dodatek” dzieci jest bombowo (czyt.: fantastycznie)!

Co skłania rodziny do uczestnictwa w dniach skupienia?
Najlepiej zapytać o to rodziny osobiście w czasie dnia skupienia… Są to fajne spotkania dla całych rodzin. Nie trzeba szukać opieki dla dzieci, by móc spokojnie porozmawiać z mężem na tematy, które w codziennej krzątaninie odkładane są na bok. Wspólnota jest rodziną rodzin. Poza programowymi spotkaniami widujemy się na co dzień: w sklepie, w szkole, na kawie. Cieszymy się radościami innych rodzin a w chwilach trudnych wspieramy, modlitewnie i praktycznie (np. w sytuacji przeprowadzki, zepsucia samochodu itd.). Dla nas rodziców, ważne jest też to, że dzieci młodsze i starsze zyskują środowisko, w którym się bawią i wzrastają w wierze. Pewnie najważniejszym owocem są pozytywne zmiany w relacjach wewnątrzrodzinnych. Przysięga małżeńska kończy się zdaniem: „Tak nam dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i wszyscy święci.” Wspólne zwracanie się małżonków do Boga nie pozostaje bez odzewu, a On jest wszechmogący: może uleczyć każdą ranę, wyprostować każdą relację! Nie trzeba jednak czekać aż rany będą głębokie. On też chce umacniać i podtrzymywać związki, które „dobrze się mają”. Św. Paweł powie: „niech ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł” (1 Kor 10, 12).

Gdzie odbywają się spotkania?
Korzystamy z życzliwości Ks. Prałata Krzysztofa Cylińskiego i Ks. Bartłomieja Kopcia z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłośnie. Rozpoczynamy w kościele Św. Antoniego, czyli w drewnianym kościele na górce. Potem przenosimy się do starej plebanii.

W jakich terminach zaplanowano spotkania?

Organizacja spotkań przebiega w cyklu roku akademickiego.

Wakacje to czas rekolekcji.

Przed nami są spotkania w terminach:

03.01.2015, 31.01.2015 (w Bieszczadach), 28.02.2015, 28.03.2015, 30.05.2015.

Przybywajcie całymi rodzinami. Na dzieci w każdym wieku czekają ciekawe zajęcia. Wcześniejsze zapisy nie są potrzebne. Zimą ubierajcie się ciepło. W razie pytań czy wątpliwości piszcie do nas.

Serdecznie zapraszamy.

Aneta i Rafał Kłopoccy